Jednoho dne se na naši poradenskou společnost obrátil náš dlouholetý klient, u něhož jsme před mnoha lety zaváděli systém ISO 9001 a ISO 14001 s dotazem, zda MBK Consulting zajišťuje i poradenství v oblasti BOZP a PO.
Klienta kontaktoval inspektor hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje s tím, že u něj plánují provést kontrolu požární ochrany.
Zákazník nám sdělil, že v rámci havarijní připravenosti (kap. 8.2 ISO 14001) provádí pravidelné revize hasicích přístrojů, má vyvěšené požární poplachové směrnice a označené únikové východy. Co tedy taková kontrola ještě může zahrnovat?
Obvyklý rozsah požární kontroly je následující:
- Začlenění kontrolované činnosti podle míry požárního nebezpečí.
- Kontrola užívání stavby – dodržení úrovně PO vyplývající z technických podmínek PO staveb, podle kterých byla stavba navržena, provedena a bylo zahájeno její užívání.
- Dokumentace PO. Stanovení a dodržování podmínek požární bezpečnosti vyplývajících ze zpracované dokumentace PO.
- Ohlašovna požárů a řád ohlašovny požárů.
- Dokumentace o školení o PO.
- Preventivní požární hlídky (dále jen PPH) a dokumentace o odborné přípravě PPH.
- Kontrola zpracované dokumentace PO.
- Provádění pravidelných kontrol dodržování předpisů o PO (preventivních požárních prohlídek).
- Dodržování podmínek požární bezpečnosti stanovených právním předpisem.
- Přenosné hasicí přístroje (dále jen PHP).
- Požárně bezpečnostní zařízení.
- Kontrola označení čísel tísňového volání.
- Udržování volného přístupu k ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení.
- Udržování volných průjezdných šířek příjezdových komunikací (min. 3 m) k objektům,k nástupním plochám pro požární techniku a ke zdrojům vody určeným k hašení požárů.
- Označení a umožnění použití nástupních ploch pro požární techniku a požárních výtahů.
- Zajištění trvalé použitelnosti vnitřních a vnějších zásahových cest.
- Označení rozvodných zařízení elektrické energie, hlavního vypínače elektrického proudu, uzávěrů vody, plynu, produktovodů, uzávěrů rozvodů ústředního topení.
- Zajištění volného přístupu k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody, plynu, topení a produktovodům.
- Označení nouzových (únikových) východů, evakuačních výtahů a směrů úniku osob.
- Udržování trvale volně průchodných komunikačních prostor (chodby, schodiště apod.), které jsou součástí únikových cest.
- Zajištění, aby chráněné únikové cesty a všechny jejich součásti nebyly využívány způsobem zvyšujícím požární riziko.
- Označení pracovišť a ostatních míst bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny ve vztahu k požární ochraně.
- Lhůty čištění, kontrol a revize spalinové cesty. Rozsah konkrétní kontroly závisí především na tom, jakou činnost daná společnost provádí – zda se jedná o činnost bez zvýšeného požárního nebezpečí nebo se zvýšeným požárním nebezpečím. V druhém případě musí mít klient zpracováno mnohem více dokumentace než v případě prvním.
Odrazovým můstkem každé kontroly je dokumentace k provozovaným stavbám, tzv. Požárně-bezpečnostní řešení. Tato dokumentace obsahuje důležité informace o tom, za jakých podmínek je možné tu či onu stavbu provozovat, jaké požárně-bezpečnostní zařízení musí stavba obsahovat (např. kolik hasicích přístrojů jakých typů se kde bude vyskytovat), kudy povedou únikové cesty apod.
Velmi častým zjištěním při takových kontrolách je fakt, že v průběhu let v provozovaných objektech došlo k mnoha změnám (např. z výrobní části se stal sklad, z bytového domu se stala administrativní budova) a nebyla řádně provedena změna užívání stavby. Výstupem z kontroly pak bývá zjištění, že objekty nejsou provozovány v souladu s kolaudačním rozhodnutím a následuje tučná pokuta.
Je tedy dobré si včas uvědomit, že Požární ochrana nezahrnuje pouze revizi hasicích přístrojů a označení únikových cest, ale celou řadu úkonů, které zaměstnavatel nemůže provést sám, ale musí je zajistit skrze odborně způsobilou osobu v požární ochraně.
Vyplatí se tedy tuto problematiku nepodceňovat a řešit ji současně s certifikací ISO a s vaším systémem managementu kvality, environmentu, nebo bezpečnosti práce.
Samozřejmě, že výše uvedené požadavky jsou nutné, ale lze je řešit nejen v souvislosti se systémem řízení kvality, ale i samostatně.
Pokud cítíte potřebu jednak zdokonalení Vašich znalostí, či oživení aktuálních legislativních požadavků v této oblasti, navštivte naše otevřené školení, na které se můžete přihlásit dole pod článkem. Pokud cítíte potřebu zjištění stávajícího stavu připravenosti v problematice BOZP a PO ve Vaší společnosti, obraťte se na nás ZDE.
Tým MBK Consulting
Pozn.: Kontrolním orgánem v oblasti PO je státní požární dozor v podobě vyškolených inspektorů hasičského záchranného sboru. Při neplnění požadavků právních předpisů v oblasti PO může kontrolní orgán dle Zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně uložit sankci dle závažnosti porušení zákona do 250tis. Kč, do 500tis. Kč nebo v některých případech až do 10 mil. Kč.